KTERÝ NÁSTROJ JE V PÍSNI NEJDŮLEŽITĚJŠÍ?

by two sense
on 01 prosinec 2020

Nemáme vystudovanou kompozici, takže nemůže tady házet nějakými pravidly z hudební nauky, ale nejen podle nás celou stavbu většiny skladeb drží tři základní stavební kameny: zpěv, basa, bicí. U popové skladby je zpěv hodně "vidět", a rytmus je dle mého názoru mírně za tím nebo zkrátka až na druhém místě. Naopak u rockové hudbě bych řekl, že to je nejdřív ten motor, tedy basa+ bicí a stejně důležitý může být zpěv nebo kytara. 

Někdy je kytarový motiv a zpěv "jen" v roli dalšího nástroje. Výhodou basy je, že to je rytmický i melodický nástroj. Takže se to nedá asi jednoduše říct. Dříve jsme často strávili hodně drahocenného času laděním zvuku kláves, barvy kytar a přitom nám unikala důležitost provázanost těchle tří kamenů. No a pak se stávalo, že  třeba zrovna na zpěv zůstávalo jakoby méně času.To jsme naštěstí už před lety změnili. Ikdyž se přimlouvám, že nejdůležitějším nástrojem je zpěv (a často to taky tak bude), tak univerzální odpověď na tuhle otázku asi fakt neexistuje.  

Obdobná polemika by mohla být nad důležitostí textu. Jako muzikant se rád nechávám unášet vrtáním v muzice a text nechávám jakoby až na potom. Naštěstí kolega Kivi bere důležitost textu smrtelně vážně, a často inicuje x změn už třeba v hotových textech. Což někdy znamená ve finále přetočení zpěvu :-), ale to se nedá nic dělat.  Ale to už je na jinou debatu.