CO JE LEPŠÍ NA POSLECH - SLUCHÁTKA NEBO MONITORY?

by two sense
on 01 prosinec 2020

Všichni posloucháme vlastně hudbu všude. V televizi, rádiu, na internetu, v autě, ve vlaku, v MHD, v autě, v krámu, v posteli, zkrátka kdekoliv .. tak to v pohodě jde většinou na sluchátka. Pouštět si něco přes repro - to už to má své podmínky, omezení, ale …

Já osobně mám rád hlasité reproduktory, když basa zvedá nohavice a virbl se ti probíji do žaludku. To se člověk krásně opíjí skvělým zvukem, ale většinou to nejde trvale. Už takhle si připadám hluchý :-)

Samozřejmě poslech na sluchátka také miluji, akorát, že už nedokážu poslouchat hudbu jako celek a více se věnuji detailům, jednotlivým nástrojům. My po sluchátkách často saháme, když chceme mít zkrátka jistotu detailu zvuku nebo nastavení nějakého efektu. A nebo taky když zkrátka bedny už nemůžete cítit :-)  

Osvědčená pravda u mixů je to, že když mix už nějak nastavíte a solidně to hraje na sluchátka, tak většinou tak skvěle to na bednách zas tak nehraje. 

Takže pro naší práci je pořád zásadní poslech na bedny. Kivi často něco doma ukuchtí a pak se těší, až to nastavíme a pustíme na pořádných bednách. Jojo, hraje to vždycky jinak, než bylo zamýšleno při mixu na sluchátka.      

Ale asi vůbec nejlepší je všechny ty typy a prostředí poslechů střídat a snažit se, aby ten mix hrál všude dobře. Což je, aspoň pro mnohé z nás, často nedostižný ideál. 

Napadá mě, že by tohle zamyšlení šlo zakončit novocitátem:

všude dobře, ve studiu nejlíp :-)