MONOTÓNNOST JAKO ZBRAŇ

by two sense
on 01 prosinec 2020

Neděláme s Kivim taneční muziku ani hip hop, trance ani jiné odrůdy elektronické hudby. Vždycky mě fascinovalo, kolikrát se má motiv ve skladbě opakovat, aby se to pak jak vrylo do paměti ale přitom to už nebylo neúnosné, nudné. Asi jedna z prvních skladeb, kde mi toto utkvělo v paměti, je skladba Pražského výběru "Hrabě X" (https://www.youtube.com/watch?v=DYWXXdo-4SQ)

Já jsem divnej patron, ...stašně divnej partron ... Normálně ten nakažlivý 2 taktový rytmický motiv v předehře odehraje 12x a pak zcela stejný motiv se pod tímhle textem opakuje tolikrát, že když už to jde po osmý, tak člověk čeká změnu a ona ne a ne přijít. Ani po dvanácté. Takže pak, když to opravdu po šestnáctém zopakování ve sloce konečně přijde, tak člověk tu změnu fakt přivítá jako vysvobození. Takže sečteno podtrženo: ten motiv tam zazní celkem 28x než přijde změna ! Píšu to jako člověk nestudovaný v kompozicích a aražování, ale vždycky se na tenhle monotónní motiv těším. I po letech ta skladba neomrzí a po právu měla na památném výročním koncertu Pražáků předloni v O2 Aréně obrovský aplaus. Jo tak tady ta monotónnost fakt šlape dokonale.  

Někde jsem kdysi četl, že aby se z písně stal radio hit, musí zaznít nejméně v tom rádiu 17x. Hmmm, pěkné. Tak nevím. Na to se musíme někde podrobněji podívat a když tak to sem doplníme.