MUZIKANTI V KAPELE - TYP A,B,C

by two sense
on 10 únor 2020

K tomuto blogu nás inspiroval článek na webu frontman.cz, který je napsán tak přesně a výstižně, že jsme si říkali, zda jeho autor kdysi náhodou neseděl v naší zkušebně kdesi skryt za paravánem, či schoulen v obalu od kopáku :-)

No a jak už název naznačuje, v kapele se muzikanti dělí na tři kategorie – A,B,C. Tak rovnou začneme hned u Áčka.

Áčko je v kapele většinou jen jeden, maximálně dva muzikanti (více, než-li dva už nebývá dobré). Je to hlavní tahoun kapely (nikoliv nutně leadr – sólový zpěvák). Vymýšlí muziku, skládá, organizuje, shání koncerty, domlouvá zkoušky atd atd. Snaží se plnit své sny, posouvat kapelu, vnáší energii a nápady. Při variantě dvou Áček v kapele je velmi důležité, jaký mají charakter a ego. Zejména v přístupu vůči druhému Áčku. Ideálně pak se navzájem mezi sebou doplňují či obohacují. Jejich práce pro kapelu nekončí zamknutím dveří zkušebny,spíše naopak...nejvíce práce a invence do muziky vkládají právě v čase mezi zkouškami. 

Béček je kapelách vždy největší část. Jsou to lidé, co je baví hrát, rádi vystupují, občas do kapely přinesou něco nového, ať už píseň, či nápad…případně možnost někde si zahrát. Chápou, že kapela je víc, než jednotlivec. Chodí na zkoušky včas, vědí, co mají hrát a jejich připomínky jsou věcné a vesměs pozitivní. Občas bývají pasivní (nutno je někdy popostrčit), ale jejich přínos pro kapelu je zásadní. A vesměs je na ně spolehnutí. A nezřídka to jsou právě oni, za kým na koncert přijde nejvíce kamarádů či fanoušků. Prostě Béčka nejsou žádný Béčka :-)

Céčka – co si budeme povídat…ač si každý přeje, aby v kapele nikdo takový nebyl, tak někdy to prostě nevyjde. Protože oni to na čele napsáno nemají a vše se u nich projeví až časem. Už jen proto, že mají sakra dobře zmáknuté zastírací fígle. Ale dřív nebo později se to projeví. Rušení zkoušek, nepřipravenost, neustálá kritika, často i drobné pokoutné pomluvy za zády, milion důvodů, proč něco nejde, proč se nemohl připravit. Vrcholem bývá, když je mu něco vyčteno. To pak s určitostí následuje protiútok, kdy vytahuje zpětně, že ten a ten tehdy taky tohle a tohle… a začne na každém hledat jakékoliv zaváhání v minulosti. Taky dost často mají Céčka obtíže s penězi, ale to je jiná kapitola.

Závěrem asi toto – nejen mezi muzikanty jsou typy lidí A,B,C. Stačí to jen co nejdřív rozlišit a pak je to v pohodě :-)