KONCERT JE TAKOVÝ, JAKÝ SI HO LIDI UDĚLAJ

by two sense
on 01 prosinec 2019

Docela zajímavý postřeh jsem měl jako stage manager jedné ze scén na festivalu Rock of Sadská. Většina kapel má vždy stanovený playlist, jak půjdou písničky v pořadí na vystoupení. A většina kapel se ho držela. U slavnějších kapel to bylo rozepsané včetně přídavků :-).

Kapelník jedné švýcarské kapely měnil napsané pořadí  podle nálady davu a docela se mu to dařilo. Obdobně jsem byl zvyklý, když jsem někde hrál, že kapelník občas řekl: „hele šestku skáčeme“ (zpravidla to byl ploužák…) a jelo se dál, zkrátka aby "neklesla nálada". Samozřejmě často hrající kapely mají už samy vyzkoušené, co lidi nakopává a co naopak zklidňuje. Je pravda, že ne každá hitovka z desky zafunguje stejně na koncertu.

Na druhou stranu jedna německá kapel repertoár drtila s precizní přesností a bez pauz to dala za 30 minut a pak tam vznikla časová díra cca 10 minut. Muzikanti se pak na podiu začali radit, co znovu zahrají rozvášněnému davu. Byli překvapeni, že je lidé neznají a přesto je chtějí, takže pak jeli zase od začátku. Dokonce jsme měli nakonec na festivalu zrychlení :-), což se jen tak nevidí, všude jsou spíš zpoždění, že?  Ale po půlnoci se to hodilo.

Na závěr asi platí říct ostřílenou hlášku bratrů Konopíků: koncert je takový, jaký si ho lidi udělaj :-)