NEBUĎ DEBUT :-)

by two sense
on 02 srpen 2018

Mnozí z nás si zajisté všimli, že je poměrně častým jevem skutečnost, že debutové album interpreta či kapely bývá ve výsledku to nejlepší. Určitě to má mnoho důvodů,ale řekl bych, že jeden z hlavních je ten, že interpret své první album vydává po mnoha letech práce, skládání a hraní.

Tudíž se do prvního alba promítne X let zkušeností, tisíce prožitých emocí, lásek, úspěchů či neúspěchů atd. Prostě a jednoduše, do prvního alba se zpěvák či kapela vydají zcela. Velkou roli pro úspěch samozřejmě hraje i určitá originalita. Záměrně nezmiňuji "umělé" hvězdičky vyrobené producenty - to je jiná kapitola.

No a když se zadaří a první album má úspěch, tak nastává další etapa... více koncertů, zájem médií, fanoušků apod. A logicky také potřeba vydat album číslo 2. No a tady právě nastává ten moment, to rozcestí, kdy se ukáže, zda byl úspěch jen jednorázový nebo bude trvalejší. Avšak - na druhé album pak není mnoho času. První album se utvářelo řadu let, na druhé je čas často jen pár měsíců. A jak sami víme, písně se neskládají úplně jednoduše, obzvláště aby za něco stály. Sice se pravděpodobně otevřou nové možnosti (lepší studio, hráči, producent), ale tvorba písní je kreativní záležitost a té úplně poroučet vždy nelze. Nemluvě o tom, že originální můžete jako nový interpret být jen jednou.

Podobně často se totéž děje např.u filmů, kdy "jednička" je nedostižná a nazřídka jsou následná pokračovaní o poznání slabší. Opět je to mimo jiné proto, že si filmové studio mohlo na začátku vybírat z mnoha námětů či scénářů, až objevilo ten pravý, nad kterým dozajista autor strávil mnoho času. A tady je to dost podobné, jako u hudby - když se film povede a má úspěch, je opět tlak na to vymyslet pokračování nebo-li "dvojku". A zas je na realizaci zpravidla málo času.

Proto si myslím, že udělat první krok může být dost těžké,ale ten druhý je důležitější - proto i mnohem těžší.Však i sportovci říkají - vyhrát bylo těžké, ale mnohem težší to bude obhájit !