JAK KATALOGIZUJEME NAŠÍ PRÁCI

by two sense
on 05 září 2019
Ve všech našich výtvorech se musíme, a nejen my,  nějak orientovat, takže je kategorizujeme a pojmenováváme...
Nejlépe se nám osvědčilo dělit naše nahrávky do těchto kategorií:
MOTIV -  většinou melodie nebo nějaký rytmický prvek, který nás zaujal a na kterém, by se mohlo něco vystavět
NÁPAD - náznak písně, většinou už více nástrojů vč. rytmiky, ale zatím bez vyjasněné kompozice, kolikrát bude sloka, REF, kde bude bridge apod.
DEMO - hrubá kostra písně, ale už zpravidla s definovaným tempem, tóninou a propracovanější aranží, kde už je většinou i představa o zpěvové lince
SKLADBA - hotová píseň, tedy vše je tak, jak to cítíme, pevné tempo, tónina. Píseň už má také svůj text a zpravidla i finální zpěv, pokud se nejedná o instrumentálku :-)
Pracovní název skladby je do úrovně DEMO zpravidla v angličtině s pořadovým číslem verze aranže, dále datum-zpravidla ve formátu: NÁZEV PÍSNÉ_VERZE_ DATUM (rok, měsíc, den) a případně PÍSMENO značící variantu mixu.
Takže pak snadno pochopíme, že demo HAMBURG_2_190708b, je druhá verze aranže nahraná 8.července 2019 a jedná se o druhou (b) variantu mixu. 
U finální skladby je poté pracovní název nahrazen již skutečným názvem, zpravidla korespondující s českým textem.
Je to náš systém, určitě není nejlepší, ale za ta léta jsme si již zvykli. 
Děláte to jinak? Dejte nám vědět, budeme rádi !
 
Pozn: někteří naši kolegové varianty písní nedělají, jedou prostě tu jednu a všechny změny přeuloží stále do té samé. Má to výhodu, že se pak nic nikde nemusí v mnoha verzích hledat. Oproti našemu postupu, kdy se někdy docela nahledáme, v jaké verzi bylo to či ono. Ale zase máme archiv všech tracků či aranží v písni po celou dobu od jejího vzniku. Však nám to někdy disk u compu pěkně připomene :-)