ROZHOVOR 2 - KIVI SE PTÁ....TOMA

by two sense
on 01 srpen 2018

Trochu si Tě teď vyzpovídám. A začnu pěkně "pravěkem".

1- Tvá první kytara?

Tátova španěla... někde kolem prváku jsem si s ní začal hrát. Pak jsem jí sundal lak, byla chvilku černá  a pak zase v původní barvě. Jo a dneska je na zdi u táty na chalupě. No a když pominu 

na průmyslovce erární kopii Gibsona, tak nákup první elektriky a tou byla Iriska od Jolany. 

2 - Tvá první píseň, co ses naučil

ty jo, tak to už na 100% asi nedám, ale možná něco od Brontíků, snad Frankie Dlouhán. 

3 - Tvou první kapelu znám, byl jsem tam :-), ale pamatuješ si kde jsme měli první koncert? Kdo ho zaštítil, kdo ho zvučil a kdo ho svérázně osvětloval?

Tak asi ten koncert na Vodárně v Horních Počernicích. Nějaký víkend odpoledne, ale bylo plno, že jo :-). Na zvukaře se nedá zapomenout - Karel Pertlík a náš první osvětlovač se světýlkama v plechovkách od coly. Kdo ví, jestli to pak kapelu Team neinspirovalo k jejich největšímu hitu ... :-)   Jméno se mi vytratilo, ale dneska jezdí jako regulérní zvukař, myslím, že jsem ho potkal na čárách v Počernicích, kde zvučil Žlutýho psa. Jojo, to už je fakt pravěk.  Ty jo to bylo ...

Jen Tě doplním: ten osvětlovač byl Ota Rathauský. Tak rozjezd máme za sebou, teď k současnějším otázkám

4 - Co vím, tak jsi hrál na mnoho kytar...na které? A která je pro Tebe nejlepší?

Mám rád svého růžovo-fialového Stratocastera od Bohouše Zatloukala z Hudby Praha. Ty jo, dal jsem za ní kdysi přes 40 tis, ale je to ročník 1976 a je už krásně vyzrálá. Ono to s těma kytara je jak s dětma, nerad se jich zbavuješ :-). Když jsem hrál víc hard rock, tak jsem snil po Gibsonu SG, na který hraje Angus z AC/DC, takže mám esgéčko, taky starší kousek z roku '79. No a jinak jsem si koupil někdy kolem 94 roku černou elektroakustiku Washburn a tu mám v ruce velmi často. Je velmi tvrdá, teď byla na jaře na generálce u Libora Kobrleho, dostala nový skvělý snímač, pražce a hlavně měkčí struny. Tu tahám hodně na akce a nemá problém svým zvukem (bez zesilovače) si zjednat respekt ani v sále, kde je přes 100 lidí.  

5 - Které efekty či krabičky máš...resp.měls?

První efekt byl dělaný drive, takovej bzučák a taky nějaký snad český kvákadlo. No a pak první Boss, Chorus C1 od Pavla Rottha, s kterým nahrával svůj hit "Zahrada snů". Jo, tenkrát jsem k němu jel pro efekt přes celou Prahu, někam na Háje. Pak jsem zkoušel různé další krabky, nějaký procesor do racku a nakonec jako jeden z prvních jsem si pořídil "fazoli" Pod Line 6  i pedalboardem a s ní jsem si vystačil pár let. Nyní už moc nehledám, mám super věc - Kempera. Zvuk je naprosto famózní.

6 - S kým se Ti hrálo nejlépe, myslím s kytaristou ?

Asi nejvíc s Méďou Konopíkem. Je to náš nejlepší country kytarista, hrál v x kapelách, domovská kapela Tučňáci, dále Věra Martinová, Lenka Filipová .. jo velmi příjemných 10 let po jeho boku. Neskutečný šoumen se skvělým citem pro tón.

7 - Kdo je podle Tebe nejlepší klávesák?

Mozart? :-) No .. asi musím povinně říct jen jedno jméno, že jo, ... no a tím je ... no přece Kivi !!!  

8 - Jsi celkem plodný autor. Jak tedy nejraději skládáš? kdy? Kde?

Teď už posledních pár let výhradně ve studiu. Dřív jsem si někam zalez, teď už si častěji pustím bicí z kompu a jedu. O víkendech před den, v týdnu zpravidla párkrát večer.   

9 - Hrál jsi historicky v dost kapelách...co Ti to dalo - vzalo?

Asi to, že kapela je fakt živý organismus, který potřebuje své. Je to závazek a někdy bohužel tvořený "různými" lidmi. Nejen dle klasifikace A,B,C. Někdo je narcis, sobec, jiný zase flegmatik, jiný hraje jen za sebe. Ty jo.. kapela je fakt druhá rodina,  ale takhle to spíš bylo dřív. Dneska má každý x závazků, takže posledních x let to bylo těšení na zkoušky i na koncerty, ale asi především takové únikové místo pro relaxaci muzikou.   

10 - Co máš při tvorbě muziky nejraději a co naopak nesnášíš?

Nejradši mám, když je takové to příjemné mrazení, že se něco klube zajímavého a naopak nesnáším takové ty záseky, kdy se se skladbou nedá pohnout a rozuzlení u nějaké skladby přijde třeba až za pár let.  

11 - Proč jsi přešel před lety na platformu Apple a jak jsi z Macama spokojen?

Mac byly volba kvůli tomu, že PC mi často padalo a nešlo víceméně rozchodit záznam zvuku bez latence. Víceméně to byla přirozené volba, když jsme opustili cestu multitrackových playerů a navíc plno muzikantů a jiných kreativních lidí vždy Apple chválilo a to ještě před tou masovou jablečnou mánií, kterou spustil iPod a iPhone.. 

12 - Promítá se Tvá práce do muziky a naopak?

Občas ano, víceméně díky muzice mám k lidem v práci blíže. Když nějak jedeme, kytara je v kufru auta. Pak je třeba hezký si zahrát na Vánoce s kolegy, ať je to generální ředitel nebo třeba Julián Záhorovský ze Superstar.

13 - Díky muzice jsi potkal mnoho lidí...které setkání bylo to "nej" a kterého bys ses raději vyvaroval?

Asi nej bych řadil naše památné setkání v '86 na Lehovci při čekání na autobus. "Ty hraješ v kapele? Ty voe já taky" !!!  A určitě bych se vyvaroval takových těch rádoby manažerů, kteří se ukázali spíš jako tahači peněz z muzikantů. Radši nebudu jmenovat, je mezi nimi totiž i pár větších osobností ...

14 - Co Tě při tvorbě muziky nejvíce posouvá? Sleduješ nové trendy, techniky, workshopy apod.?

Pořád se u písniček pídím po autorech muziky a snažím se analayzovat, co je ten "grál", co dělá tu skladbu jinou, lepší. Je to asi úchylka, ale pořád mě to baví .

15 - Které tři písně ze své tvorby považuješ za ty nejlepší a proč?

NENÍ TAM - snivá balada se skvělým textem. JSEM ŘEKA - sugestivní píseň, motivovaná nepříjemnou životní kapitolou. Jo ta vždy na koncertech funguje. TAXI  - moderní spodek - ta zkrátka šlape.

16 - Máš raději DUR nebo MOLL?

Řekl bych to takhle: moll je lehčí, dur zní rockověji, ale zkus napsat baladu v dur :-)

17 - Všeobecně se ví, že kytaristi mají nejvíce ženských (tedy až po zpěvácích)...jak jsi na tom Ty?

Všechny svoje osudové ženy jsem poznal díky kytaře, kapele, takže ano, hudba je pro mě osudová!

18 - Vím, že posloucháš hodně světovou muziku, Co Tě v poslední době nejvíce baví + jaké máš "trvalky"?

Tak Beatles, Rolling Stones, AC/DC , ZZ TOP, to už trvá od osmnácti. Postupně jsem se ale z hardrockové-bluesové Ameriky přeorientoval spíše na britský rock a později na kytarový pop a indie music. No a dnes jsou to asi nejvíc super kapely jako Muse, ale i masové Coldplay, také Twenty One Pilots, One Republic, Imagine Dragons. 

19 - Čím si od muziky "čistíš hlavu"?

Dřív to byl docela hodně sport, dnes už spíš gaučing s filmy, seriály HBO a především s třetí a nejmladší tříletou dcerkou. Dřív to byly i deskové hry, ale dneska je nikdo (kromě Tebe) se mnou už nechce hrát a tak sbírka (přes 350 ks) leží na půdě zatím ladem.

20 -BONUSOVÁ - Sestav ze všech svých kolegů, se kterými jsi kdy hrál, ideální kapelu.

BICÍ- ideálně kombinace - lidsky a jeden z nejvtipnějších lidí, co znám Pavel Konopík + doplňovaný šlapajícím motorem virbl+hihat+dupák Zdeňka Pospíšila. BASA - Tomáš Hurych křížený Robertem Hlavatým. KYTARA - jednoznačně Méďa Konopík ve spojení s drivem českého Briana Maye - Zdeňka Šulce. ZPĚV - Martina Čechová "Pet" spojená s chlapáckým projevem bezva kámoše Michala Kušky a KLÁVESY .. sakra to je těžký .. jo tak na to jsem už odpovídal :-)