ROZHOVOR 3 - DANIEL ŠKRÁŠEK

by two sense
on 29 červen 2019

S velkou radostí uveřejňujeme tento super rozhovor s váženým členem našeho týmu a velkým kamarádem Danielem Škráškem. Na začátek ho mírně představíme - hudební producent a majitel nahrávacího studia Whitechicken. Hhudbou se začal zabývat již v počátku minulého století. Ke konci 20tého století působil jako klávesista v poprockové sk. Argema, v současnosti je hlavní postavou v doprovodné kapele zpěvačky Terezy Kerndlové.

Na svém kontě má nespočet CD, singlů, videoklipů, hudebních podkladů pro film, reklamy. 
Pracoval už s kde kým, ale jelikož je na hudební scéně už tak dlouho, víc si už bohužel o sobě nepamatuje. 
Je nejen plodným autorem, také poměrně plodným otcem a také vášnivým stavitelem zejména nahrávacích studií, jeho zatím poslední výtvor se nachází na pražských Vinohradech, a není to náhoda, protože jako rodilý Moravák (V)vinohrady prostě miluje. :-)
Žije převážně v noci, přes den spíše přežívá. Spí jen z donucení, jelikož je to pro něj ztráta času.
Jeho neoblíbenější pití je preso s mlékem, jídlo pak červené Marlboro případně modré Rothmans.
Miluje dlouhé procházky, a proto z časových důvodů na ně nejčastěji jezdí autem, aby je všechny stihnul.
 
A nyní si Dana vyzpovídáme až na kost :-)
 

Ahoj Dane, 

známe se již nějakou dobu a mnohé o Tobě víme :-) ...přesto, pár otázek na Tebe máme, vesměs takové, které nás dosti zajímají :-)

Tak jdem na to....

1/ Tradiční historie - který hudební nástroj jsi prvně držel v ruce a který akord ses naučil jako první?

piano

Ami - dodnes můj nejoblíbenější :-)

2/ No a co Tvůj první regulérní koncert? Pamatuješ si na svou trému? Kolik bylo diváků? Aplaus či pískot? 

Samozřejmě, tyhle věci nelze nikdy zapomenout :-)

Hráli jsme tenkrát vlastní skladby, já co by nejmladší ucho v kapele, ale samozřejmě s obrovským egem (tedy před koncertem :-)). Nejsem si jistej že jsem něco vůbec zahrál správně, ale ta euforie, energie, světla, zvuk a řev publika (dodnes nevím jestli z toho měli srandu, nebo se to i líbilo) mě naprosto dostala a já už tenkrát věděl, že tohle chci dělat celý život.. bylo mi 16 :-)

3/ Myslíš, že to byla právě muzika, co Tě dovedlo od bujarého mládí až do dneška?

Myslíš do bujarého stáří ? :-)

Ano muzika mne provází celý můj život, není den, možná ani hodina kdy bych na ni nemyslel.. 

Máme spolu vášnivý, někdy harmonický, jindy hodně vypjatý ale v každém případě pevný a krásný vztah.

Dohodli jsme se, že spolu budeme až do konce mýho života … tak doufám že mi nezdrhne dřív :-)

posuneme se dál...

4/ jsi velmi plodný autor, tak se ptáme - kde bereš inspiraci k tvorbě a co Tě nejvíce při skládání ovlivňuje?

Myslím že můj, ne až tak obyčejný život plný emocí a prožitků. Mám z čeho čerpat, v mým věku :-)

Na druhou stranu jsem spousty muziky napsal na úplně obyčejných místech, kde by jsi to nečekal. V autě, kavárně, ve sprše… dokonce na podiu při koncertu mi v hlavě přistál motivek, který jsem dokázal udržet do konce a následně jej v šatně nahrál na telefon :-) - prý jsem magor :-)

Jsem hodně citlivej, hodně mne ovlivňuje prostředí, emoce, energie.. vlastně neumím říct, kde se nápady berou.. ale mám to většinou tak, že v hlavě slyším kompletní hudbu včetně instrumentace a někdy i s úlomky textu.. vždy mám strach že je to něco co jsem někde slyšel… a to se pak jen snažím natočit :-)

Nefunguje ale (aspoň u mne ne) postup kdy sednu do studia a řeknu si: tak teď napíšu skvělou skladbu.. no tohle opravdu nefunguje :-)

5/ V jaké systému DAW pracuješ? (Pro Tools, CUbase, Logic Pro) a proč? A který svůj hudební software/plugin bys vyzdvihl?

Asi nemám problém pracovat v jakémkoli DAW, ale jelikož jsem před mnoha lety začínal s Logicem tak jsem u něj zůstal, a jednak i proto že k práci používám od začátku výhradně počítače Apple, ne kvůli dnes “módnímu” jablíčku na fotkách na Instagramu, ale kvůli jejich stabilitě :-).

Je pravda že v dnešní době všechny známější DAW mají totožné možnosti, čemuž dříve tak nebylo. Dnes umí všechny Audio, Midi, Automatizace, podporují Pluginy 3. stran… Virtuální nástroje.. atd. těch funkcí je tolik :-)

Dnes si každý spíš vybírá jaké uživatelské prostředí mu vyhovuje.

V dnešní době je toho (zejména na softwarovém trhu) tolik. Na svých (aktuálně 6. pracovních) počítačích mám nainstalovány tuny aplikací, Pluginů a knihoven, ale časem zjistíš že je vše tak nějak stejný, že spousty Plugin vypadá skvěle ale… tak nějak zpátky na zem.. a zjistíš že dobrý mix .. víš li jak na to uděláš i s Pluginama které jsou součástí DAW :-), ale poslední dobou se stejně vracím k práci s Hardwarem, mám pár krásných kousků, které přece nenechám jen tak zahálet.. a zpátky k otázce.. svý Know how ti stejně nevykecám :-)

6/ Konzultuješ s někým svoje hudební nápady? S kým?

Ano, myslím že tohle je hodně důležitá věc. 

Tak jako já pracuju jako hudební producent pro spousty umělců.. tedy jako člověk, který je malinko nad věcí, a není zatížen procesem komponování, není (aspoň) na začátku tak moc “Inside” a může mít na konkrétní hudební projekt nezaujatý a objektivní názor.. tak i já jsem sám autor, a v týhle roli vyhledávám já ty “chytráky” co mi do toho kecají :-)

Mám svůj okruh blízkých spolupracovníků, kterým často odesílám svý výtvory (a se kterýma pak vedu neskutečný boje :-))) Ale myslím, že tohle je důležitý… když se podíváš na spousty úspěšných umělců zjistíš kolik lidí se podílí na jejich nahrávkách. Měl jsem párkrát tu čest a štěstí spolupracovat s lidma, kteří mají za sebou skvělou práci a také velká ocenění (několik cen Grammy), byla to neskutečná škola :-)

7/ Co Ti při skládání nejvíce pomáhá (světlo, tma, chůze...) ? A kdy nejraději/nejčastěji skládáš?

Částečně jsem už odpověděl… nápady ke mě přicházejí samy, vím že nemá cenu je “urgovat” :-).. zkrátka si přicházejí jak se jim chce a kdy se jim chce… nikdy jsem tomu nevěřil, ale i ve snu.. :-)

8/ Co Ty a sport? Příp.jak "vyplavuješ" endorfin ?

V mládí tenis, nyní v tomhle století většinou chůze… dlouhé a většinou noční procházky, dříve Uherské Hradiště, pak Hradec Králové a aktuálně Praha, tedy místa kde jsem měl a mám nahrávací studia :-) většinou sám, někdy ve společnosti našich 2 psů :-)

9/ Složil jsi dost písní...máš nějaký sen, co by si ještě chtěl složit (hymnu..) ? :-)

Snů mám stále hodně :-), nicméně hymen jsem složil poměrně hodně, i když to byly jen pro fotbalový a hokejový týmy a aktuálně dodělávám další  pro jednu zajímavou společnost, která se zabývá produkcí kapel a pořádáním festivalů.

A ptáš li se na státní hymnu? Ač se k politickému dění nechci vyjadřovat… vzhedem k osazenstvu co obývá náš překrásný hrad a okolí… ano mám rád i tragikomické kompozice, myslím že by to byla velmi zajímavá hudební kompozice :-), nebo spíš :-(.

10/ Jak to máš s texty vs.hudba...?

Většinou mi to naskakuje tak nějak souběžně, ale nemám problém psát texty na hotovou muziku. Pokud mám poptávku dělám to i naopak (tedy muziku na hotový text), ale přiznám se raději naopak :-)

11/ Víme, že nezpíváš (kromě vokálů)... ovšem existuje nějaká nahrávka s Tvým sólovým zpěvem? Příp.jaká :-)

Ale těch nahrávek je hodně, ale můj hudební vkus mi nedovolí ti odpovědět :-)

12/ My, když skládáme, tak si každé demo, každý nápad originálně pojmenováváme... abychom se v tom po čase vyznali...jak to máš Ty s archivací své tvorby?

JJ. tak to mám stejně, občas je celkem vtipný si ty názvy po čase přečíst :-)

apropo, tohle je ještě ok, ale jednu dobu jsem si “po svým” pojmenovával i celý hudební projekty.. samozřejmě náležitě “vtipně”. Průser nastal, když jsem odvážel do výroby CD master poslední desky Ladi Kerndla, kterou jsem produkoval a nějak jsem neohlídal CD Text.. Naštěstí jsem si ještě v autě CD pustil… hrálo skvěle, ale na displeji mi lítaly názvy …(no to nebudu psát.. zkrátka moje vtipný názvy:-))), průser, hořel termín vydání.. no i tak .. otočka, stres, studio.. uff stihnul jsem to :-)

13/ Za svůj hudební život jsi prošel kus cesty, nyní jsi spíše ve studiu...máš ještě nějaký "muzikantský sen" ...s kým si zahrát, kde atd?

Hele asi jsem celkem spokojenej vyklidněnej “stařec”, zažil jsem toho myslím na 10 životů dopředu. 

I když se tím na rozdíl od mnoha kolegů nechlubím na sociálních sítích, setkal jsem se jak soukromně tak i pracovně s velkým množstvím lidí, kteří toho dokázali opravdu hodně a já k nim mám obrovskou pokoru a také se od nich stále učím, a na mnohé z nich mám osobní vazby a naše vztahy jsou skvělé.

Když k tomuhle přičtu 25let koncertování, kdy jsme odehráli i 240 koncertů ročně, několik zlatých desek, cca 30 videoklipů, x televizních vystoupení, každoroční celerepublikové radiotour, který jsem občas absolvoval sám, stovky hodin v nahrávacích studiích po celé republice.. je toho tolik, že už si to ani vše nepamatuju :-)

Takže spokojenost, vše co se dějě teď je vlastně už nad plán :-) jako bonus :-)))

14/Se kterým nástrojem nejčastěji skládáš - myšleno synťákem apod? Příp.nejraději?

Ke skládání nutně nepotřebuju nástroj, ale když, tak asi kytara, na kterou neumím ale baví mě :-) hned za tím je piano.. synťáky ne… ty mne nutí kroutit a experimentovat se zvukem, což je už jiná kategorie :-)

15/Jakou část procesu vzniku nové písně máš nejraději a kterou část naopak rád nemáš? 

Miluju ráno, kdy si pouštím včerejší noční demáče, ten moment překvapení, co to vlastně vzniklo :-) občas milé občas nemilé překvapení :-)

Nemám rád když to moc nefunguje a člověk se stále snaží z toho něco dostat a stále nic… v tomhle stadiu je lepší vše smáznout a jít dál. I tohle je velmi důležitá část procesu tvorby.

16/ Kdo byl v muzice Tvůj největší "učitel" a od koho se v poslední době nejvíce inspiruješ?

Já samozřejmě v mládí obdivoval spousty umělců, ale neměl jsem a nemám ani dnes někoho konkrétního jednoho kdo by mě nejvíce inspiroval. 

Inspirují mě talentovaní, kreativní a pracovití lidé a to ve všech odvětvích, nejen v muzice. 

Baví mě čím dál víc pozorovat mladou generaci. Je zde spousty mladých a skvělých umělců, který nezatíženi tím co jsme zažili my dělají skvělou muziku, nefňukají, nestěžují si .. řeší si věci po svým.. někdy je fakt radost s nima pracovat :-)

17/Máš nějaký oblíbený web, server, kanál zabývající se tvorbou muziky, který občas či pravidelně sleduješ?

přiznám se, nemám… ono tohle jde okoukat nebo naučit?

a jdeme do finále

18/ Když máš ve studiu někoho, kdo je fakt mimo (falešnej, mizernej apod), jak se s tím (s ním) pereš? :-)

Jsem vždy maximálně upřímnej. To je myslím základ. Druhá věc je ta, že jako producent musím najít a nabídnout řešení, a to se odvíjí od dané situace.. pokud je člověk např. jen nervózní, pracuju s ním, povídám.. mám na to svý postupy..Pokud se i tak nedaří, můžu použít spousty procesů jak problém vyřešit, případně změnit nepatrně melodickou linku/aranž, případně nabídnu někoho z mýho týmu na spolupráci, ať vokalistu, nebo muzikanta.. Vše má řešení :-)

Mám to štěstí že pracuji jen na těch projektech na kterých chci. 

Rozhodně neberu každou práci, i kdyby měla být královsky zaplacena… s tímhle mám špatný zkušenosti..

Většinou lidi co toho moc neumí mají největší nároky a očekávání.. myslí že když mají blbý zvuk kytary, neumí hrát tak studio z něj udělá Zakka Wylde, a pokud ne tak je to blbý studio a blbý producent..a v Americe to studia umí.. Ano umí, ale v tý Americe ti kluci (samozřejmě ne všichni) už jako ten Zakk hrají.. (i někteří i u nás).. Ale tohle volovi ještě většinou s obrovským egem nikdy nevysvětlíš.. :-)

19/ Co Tvé kapely a fanynky? Stačí, když raději jen naznačíš :-)

Jelikož už přes rok aktivně nekoncertuju, tak ani nevím :-) ono ve studiu člověk moc fanynek nemá :-)))

Šéfuju kapele mý kamarádky Terezy Kerndlový, kde tedy původně byla představa že bude klávesák, ale tak nějak jsme se dohodli že když bude čas tak vyrazím s nima já, ať úplně nezakrsnu :-), no a tam je spousta fanynek, ale rozhodně ne frajera, kterej by mohl být jejich děda :-)))

20/ A co Tvoje klávesy? Jaké byly 3 nejlepší a kterej nástroj,co jsi měl, považuješ za největší "shit" ? 

Těžko říct, měl jsem jednu dobu něco kolem 45 nástrojů, a každý byl skvělý na něco jinýho.

Asi nevyberu jeden, to ani nejde. Ale po letech stejně miluju Prastarý Kurzweil K 2500 XS, ten mám ve studiu, stejně tak jako ACCELERATOR, jsem na ně zvyklej.. ale co si budeme povídat, hardwarový synťáky prostě vytlačlily na vedlejší kolej nejrůznější Softsynty..který toho umí daleko víc, stojí zlomek a nezabírají místo :-) Vím že je to strašný, ale je to tak, je to prostě vývoj no…

bonus

21/ Řekni upřímně.... je pivo z Jarošova dobré? :-)

Jelikož pivo nepiju.. nejlepší:-)))