ROZHOVOR 4 - SLÁVEK JANDA

by two sense
on 24 listopad 2019

Slávek Janda...kytarista, skladatel, zpěvák a producent známý především jako leader skupiny Abraxas (dále taky např.kapel Panta Rhei či Yandim Band...) A taky velmi fajn chlapík, se kterým je radost se setkat a pokecat....a takto vznikl i tento rozhovor. Původně na hodinku, ale protáhlo se to na 2,5 hodiny úžasné debaty mezi Slávkem a Kivim.

A toto je výsledek...
1) Slávku, Tvá první kytara a první akord, co ses na ní naučil?
První kytara byla nějaká bezejmenná španělka, co mi pořídil táta hluboko za komančů. A první akordy byly Ddur a Adur7.
 
2) První koncert? Co tréma?
To mi bylo asi 15 let, s první kapelou jsme hráli v dnešním Radiopaláci, ale v malým sále, tuším že se to nazývalo Divadýlko. A trémy bylo hodně...znáš to...světla svítí, nechápeš, co se děje, fanoušci... měli jsem nacvičených jen 9 písní, což publikum nevědělo. A co čert nechtěl...na konci té deváté písně náš bubeník protrhl blánu na bubnu, takže jsem se omluvili z tohoto důvodu, že už dál hrát nemůžeme :-)  a nikdo se nedozvěděl, že toho víc neumíme :-) 
 
3) Mládí a muzika...co Ti dala, co vzala?
Muzika mi spíš dala...nazval bych to "cestu k lidem". A že by mi něco vzala? To asi ne.
 
4) Ty a skládání muzika...co Tě inspiruje?
Inspiraci beru různě, ale zásadně skládám jen když jsem v pohodě. Nerozumí těm, co skládají muziku třeba v depresi, krizi apod. 
 
5) Jaký používáš pro nahrávání DAW a proč?
Používám Logic, je to prostě Apple a to je hlavní důvod. Vyhovuje mi a je prostě dobrej. Počítač mám Mac. A Logic jako takový ani moc neaktualizuji. Jsem s ním spokojenej a často ani nějaké změny po aktualizacích nepoznám.
 
6) Konzultuješ s někým svoje hudební nápady, dema atd.?
Nekonzultuji. Čím víc lidí to slyší, tím víc názorů. A člověk je pak třeba tím znejistěn...poznámky, kritika, rady....dříve jsem konzultoval, nyní ne.
 
7) Co Ti pomáhá při skládání?
Hlavně klid. Zalezu si do studia sám a tam tvořím. Je ale nutné, abych měl o písní představu, jak bude vypadat, co bude v písni dominantní, zda rytmika, figura, vokál...jinak to nejde. A dokavad jí alespoň nahrubo nedodělám, tak od ní nejdu. Jinak se té písni často ztratí "duše".
 
8) Co Ty a jiné aktivity mimo hudbu?
Nyní dost zahradničím, dříve posilovna, jinak nic moc. Ale rád bych si občas zahrál maryáš. Ale kdo ho dnes umí? :-) 
 
9) Kterou svou píseň máš nejraději?
Když ty písně hraju dlouho, tak mám nejradši tu, která na koncertech v lidech vyvolá největší ovace, takže je to různé. Svoje písně ale zpětně neposlouchám. No a asi nejúspěšnější písní je Obyčejnej svět. (doplním za sebe - píseň Obyčejnej svět je taky moje top... Kivi)
 
10) Text vs.hudba...co dřív?
Napřed vždy hudba...pak to předám k otextování...klasicky ve svahilštině.
 
11) Jak se cítíš jako zpěvák?
Poslední dobou lépe a lépe :-). Zpívám od 80-tých let (desky Manéž či Šťastný blázen)...no a v poslední době jsem udělal docela pokrok ve zpěvu, občas se sám sobě i líbím :-).
 
12) Jak archivuješ svoje hudební nápady, dema...a jaké jim vymýšlíš názvy?
Moc nearchivuji. Dost se snažím nápady dotahovat do konce, takže ode mne moc demo či nápadů nečekej. Názvy mám pracovní ...tónina a tempo (např.Cdur-120). Nedělám na nové písni, dokud nedokončím tu rozdělanou. Takže ani nedělám varianty apod. Je dobré zůstat v náladě písně, kterou zrovna dělám, neutíkat jinam. Pak se může mnohé ztratit.
 
13) Se kterým nástrojem nejraději skládáš?
Kytara nebo piano, podle nálady. Ale nakonec je to vždy kytarový :-).
 
14) Tvůj muzikantský sen?
Nenazývám to snem, ale to co hudebně žiju je vlastně sen (koncerty, tvorba, publikum, práce ve studiu...).
 
15) Kterou část procesu vzniku nové písně máš rád a kterou naopak ne?
Dost nesnáším předělávání, takže první kostra písně je základ, co se nemění. A nejmíň rád mám to prvotní poskládání všeho. Naopak když už to je nějak po kupě, tak už mne dost baví si hrát s tím, co už je nahrané a dát tomu tvář.
 
16) Učitel či hudební vzor?
Kdysi jsem byl na Ježkárně (prof.Matauch). Ten měl rád klasickou kytaru, což byl dobrý základ. Pak vzory hlavně bluessové...a pak BB King, Hendrix, Santana, Pink Floyd... jinak poslouchám opravdu hodně žánrů.
 
17) Sleduješ nějaké hudební weby?
Jedině Youtube nebo věci k DAW Logic, jinak moc ne.
 
18) Ty a fanynky?
(Slávek nejprve krčí mlčky rameny....a pak poví...) dělá to dobře každýmu, kdo tvrdí že ne, tak kecá :-) 
 
 
19) Tvoje 3 nej kytary?
Stratocaster 67...ten mi ale ukradli v Egyptě, byl to super nástroj, dost mne ta ztráta mrzí. Pak Gibson ES330 (BB King) od Arie, hraje moc fajn. No a pak jsem si nechal od Aleximu postavit Stratocaster...moje elektrika...no, je to povedený kousek...
 
20) Hudební budoucnost...co plánuješ?
Teď dělám video na naší píseň "Zase se toulám". A plánuji dělat videoklipů více a postupně je vydávat, jako singly. Za dva roky plánuji velký koncert s názvem 45 let Abraxasu... a hlavně hrát. Máme 50-60 koncertů ročně, což je fajn